granulu apkure
granulu apkure


Granulu apkures iekārta mājai


Kurināšana ar granulām Rietumeiropā tiek praktizēta jau vairāk kā trīsdesmit gadus. Pēdējo desmit gadu laikā granulu kurināmā pielietošana apkures vajadzībām strauji palielinājusies arī visā pasaulē. Pateicoties ilgstošai pieredzei un nepārtrauktai tehnoloģiju attīstībai, mūsdienu granulu apkures katli ir ļoti ekonomiski un viegli apkalpojami.

Modernās nelielas jaudas granulu apkures iekārtas nodrošina augstu lietderības koeficientu - līdz 90%, bet katlu iekārtas no100 kW līdz 2,5 MW - pat 95 % un vairāk. Pie kam lielajās katlu iekārtās degšanas process tiek vadīts ļoti precīzi, balstoties uz skābekļa un CO2 sastāva sensoru nolasījumiem.

Uzstādot granulu degli cietā kurināmā apkures katlam, jāņem vērā, ka cietā kurināmā katla dūmejas parasti ir plašākas, lai nodrošinātu vilkmi, kā arī galvenā siltumatdeves virsma ir tieši katla kurtuves daļā. Granulas, savukārt sadeg ar īsāku liesmu un nedaudz augstāku temperatūru, un tām ir nepieciešamas garākas dūmcaurules, lai nodrošinātu labāku siltuma atdevi. Vairāki katlu iekārtu ražotāji piedāvā dūmejās ievietot turbolizējošus elementus, kas ļauj palielināt kopējo iekārtas lietderības koeficientu līdz 87%, kas būtībā ir ļoti labs rādītājs. Praksē pārbaudīts, ka vislabāko rezultātu var sasniegt izbūvējot dūmgāzu ekonomaizeri, ko nelielās katlu telpās iespējams uzstādīt arī uz esošā malkas apkures katla.

Sekojošos attēlos parādīts, kā ekonomaizeris uzstādīts uz katla. Kurinot ar malku, ekonomaizera aizvaru var pagriezt horizontālā stāvoklī, tādā veidā nodrošinot pienācīgu vilkmi:

Apkalpojot granulu apkures katlu iekārtu, nedrīkst aizmirst, ka atšķirībā no šķidrā kurināmā vai gāzes apkures katlu iekārtām, ir regulāri jāveic degļa apkopes un katlu kurtuves un dūmcauruļu tīrīšana, kā arī pelnu nodalījuma tīrīšana. Pelnu saturs ir atkarīgs no granulu materiāla kvalitātes un svārstās starp 0,4 un 0,6 procentiem. Vienas tonnas granulu sadegšanas rezultātā rodas 4 – 6 kg pelnu. Pieredze rāda, ka individuālās mājas apkurei gada laikā radītais pelnu daudzums ir 25 kg robežās, kas nosaka nepieciešamību tīrīt katlu vidēji 2 reizes gadā. Granulu piegāde uz katlu māju var notikt divējādi: katlu mājas ar lielām granulu uzglabāšanas tvertnēm apkalpo speciāli aprīkotas automašīnas, kas ar saspiestu gaisu iepūš granulas tvertnē. Mazas apkures iekārtas vajadzībām granulas var nopirkt 15 – 25 kilogramu maisos, vai pasūtīt 1000 kilogramu iepakojumā ar piegādi līdz mājai.

Granulu apkures principiālā shēma ir sekojoša:

Granulu tvertne;

Gliemežtransportieris;

Elektromotors;

Granulu deglis;

Apkures katls.